Joomla raksta opcijas

Iepriekšējā Joomla pamācībā Jauna raksta izveidošana, aplūkojām, kā un kur jāizveido rakstiskais teksts personīgajā vai uzņēmuma mājas lapā. Šajā rakstā vari aplūkot un pamēģināt vizuāli uzlabot un papildināt mājas lapas rakstus ar attēliem, hipersaitēm, video, kā arī kontrolēt dažādas rakstu publicēšanas opcijas.


Piekļuve HTML kodam

Attēlu pievienošana

Video pievienošana

Aplūkot rakstu "Pilna ekrāna"(Full Screen) režīmā

Hipersaišu pievienošana saturam

Izveidot iekšējo raksta saturu (Adding an Anchour - "Pievieno enkuru")

"Lasīt vairāk" (read more) pievienošana

Izdzēst nevajadzīgo no visiem rakstiem

Izdzēst nevajadzīgo no atsevišķiem rakstiem


Joomla rakstu pārvalde (article manager)

Sākumā izvēlieties sadaļu "Rakstu pārvalde", kura atrodas pie Joomla kontroles paneļa "Ātrajām saitēm" (Quick links). Tu nonāksi rakstu pārvaldes panelī. No saraksta izvēlies rakstu, kurā jau esi izveidojis tekstuālo informāciju.

artopt2

Joomla! mājas lapa rakstu pārvaldnieks.

Virs raksta atradīsi Joomla satura rediģētāju (JCE - Joomla Content Editor) ar vairākām funkcijām, kuras pielietot, lai uzlabotu savu rakstu. Iespējams, vairākas funkcijas atpazīsi, jo tās pēc simboliem un darbības līdzinās "Microsoft Word". Visticamāk, pamatlietas jau ir skaidras, piemēram, teksta ievietošana kursīvā (I) vai pasvītrošana (U), vai arī novietošana centrā vai pa kreisi. Tādēļ šajā rakstā tiks aprakstītas tās funkcijas, kuras ir mazāk zināmas.

Rediģē izmaiņas web lapas rakstā

#1 Piekļuve HTML kodam

HTML koda ievietošana rakstā ir lietderīga vairāku iemeslu dēļ. Ar HTML koda palīdzību tu iekš raksta vari ievietot YouTube video, Twitter "tvīta pogu", Facebook "Like pogu" vai linku uz PayPal kontu. Ir divi veidi, kā piekļūt HTML koda skatam. Aplūko zemāk redzamo attēlu. Lasi vairāk kodu HTML ievietošunu rakstā - Youtube piemērs.

Mājas lapas raksta HTML kods.

#2 Attēlu pievienošana bloga rakstam

Pastāv divi veidi, kā pievienot attēlu konkrētam rakstam. Pirmais veids ir pievienot attēlu caur Joomla! kodola funkcijām (poga zem teksta laukuma. sk. attēlā) un otra pieeja ir attēla ievietošana caur Joomla Satura rediģētāju (JCE - Funkciju izvēlne virs teksta laukuma). Ērtāk būtu lietot otro pieminēto variantu, jo iekš JCE ir iespējams veikt dažādas attēla izmaiņas.

Mājas lapas bloga attēli.

#3 Video pievienošana mājas lapas bloga rakstam

JEC panelī izvēlies video pievienošanas ikonu.
Parādoties Video pievienošanas logam, URL laukumā iespējams ievadīt video adresi un vēlamās proporcijas (dimentions). Vari pievienot video arī no datora nospiežot video augšupielādes pogu labajā pusē.

Tad nospied "Ievietot" jeb "Insert" un video parādīsies raksta laukumā.

# 4 Aplūkot bloga rakstu "Pilna ekrāna"(Full Screen) režīmā

Šī funkcija tev dos iespēju rakstīt tekstu pilna ekrāna izmērā, lai ērtāk to būtu pārlūkot. Šo režīmu vari izslēgt vēlreiz uzspiežot uz "Full screen" pogas.

Bloga raksta skatīšanas režīms.

#5 Hipersaišu pievienošana teksta saturam

Arī pie šīs funkcijas pastāv divas pieejas, kā pievienot hipersaites raksta saturam - pie Joomla! kodola funkcijām (Iespējams savienot vairākus rakstus kopā) un JCE rediģētājā (savienot iezīmēto tekstu ar interneta adresi).

Bloga raksta hipersaites.

 Iezīmē tekstu, kuram vēlies pievienot, piemēram, kādas mājas lapas adresi, nospied hipersaites jeb "Link" pogu un URL laukā ievadi mājas lapas adresi. Zemāk vari izvēlēties, kādā veidā hipersaite atvēries, piemēram jaunā logā, vai tajā pašā lapā.

#6 Izveidot iekšējo raksta saturu (Adding an Anchour - "Pievieno enkuru")

Šī funkcija ir noderīga, ja konkrētais raksts ir ļoti garš. Pievienot "enkuru" darbojas līdzīgi hipersaišu principam. Lasi vairāk par raksta iekšējo satura izveidi - Adding an Anchour.

Iekšējais raksta saturs.

#7 "Lasīt vairāk" (read more) pievienošana

Ja veido blogu, iespējams nevēlaties, lai viss teksts tiktu parādīts kopējā sadaļā. Ar "lasīt vairāk" pogu iespējams panākt, ka noteiktā sadaļā parādās tikai daļa no teksta un visu pārējo tekstu iespējams lasīt, nospiežot uz "lasīt vairāk" pogas. Veidojot rakstu, sev vēlamā vietā nospied uz "lasīt vairāk" pogas.

 

Bloga raksta publicēšanas opcijas

Kad raksts tiek publicēts mājas lapas blogā vai "jaunumi" sadaļā pamanīsi, ka pie ieraksta parādās arī papildus informācija - datums, autors, kategorija, utt.. Iespējams, tu nemaz nevēlējies pievienot šo informāciju pie raksta. Zemāk vari aplūkot, kā deaktivizēt šīs informācijas parādīšanos individuālos vai visos rakstos.

Bloga raksts.

#1 Izdzēst nevajadzīgo no visiem rakstiem

Atkal dodies uz sadaļu "Rakstu pārvalde", kura atrodas pie Joomla kontroles paneļa "Ātrajām saitēm" (Quick links).

artopt2

Bloga rakstu rediģēšana.

Noklikšķini uz "Opciju" pogas (Options).

Bloga rakstu rediģēšanas opcijas.

Rakstu pārvaldes opciju sarakstā pie visām nevēlamām detaļām ieklikšķini pogas "Nē" vai "Slēpt" (No vai Hide). Pārlasi detaļu nosaukumu, lai "nenoslēptu" vajadzīgās detaļas, piemēram, raksta virsraksta laukumu. Tādēļ pie vēlamām detaļām atstāj nosaukumu "Rādīt" jeb "Show". Kad esi pabeidzis darbu nospied pogu "Saglabāt un aizvērt".

Bloga rakstu rediģēšanas pamācība.

Tad pārbaudi veiktās izmaiņas, atjaunojot mājas lapas "jaunumu" vai "bloga" sadaļu, lai pārbaudītu, kā raksts izskatās, noņemot nevajadzīgo informāciju.

Mājas lapas bloga sadaļas atjaunošana.

#2 Izdzēst nevajadzīgo no atsevišķiem rakstiem

Lai izdzēstu "neglīto informāciju" no atsevišķiem rakstiem, atkal dodieties uz sadaļu "Rakstu pārvalde", kura atrodas pie Joomla kontroles paneļa "Ātrajām saitēm" (Quick links). Izvēlies un atver konkrētu rakstu, kuram vēlies rediģēt noteiktas detaļas. Noklikšķini uz "Raksta Opcijas" pogas (Article Options).

artopt2

Nevajadzīgo rakstu rediģēšana.

Tagad tu redzi dažādu opciju sarakstu un pie katras opcijas ir trīs izvēles: "Lietot Globāli" (USe Global), "Paslēpt" (Hide) vai "Rādīt"(Show). Izdari attiecīgās izmaiņas un saglabā savu darbu nospiežot "Save and Close".

Raksta dzēšana.

Lai pārbaudītu, kā tas izskatās mājas lapā, atjauno lapu, kurā esi ievietoji konkrēto rakstu.

artopt6

Rezultāts mājas lapā.

Cerams, ka šī Joomla! rakstu veidošanas un rediģēšanas pamācība palīdzēs Tev mājas lapas uzturēšanā.


Citas Joomla pamācības:

Joomla! Administrācijas panelis

Joomla! Kontroles panelis

Joomla! Moduļu pārvalde

Joomla! Kategoriju pievienošana

Joomla! Paplašinājumu pārvalde

Joomla! Jauna raksta izveidošana 


 Lasīt vairāk: Joomla!

Rakstā izmantotie informācijas avoti: Joomla! raksta opcijas

Joomla! raksta detaļu dzēšana.


Radušies papildus jautājumi? Vēlies uzzināt vairāk par Joomla opcijām mājas lapu izstrādē? Jautā, mēs palīdzēsim!