Šajā bloga rakstā pievērsīsimies tam, lai noskaidrotu svarīgāko par WordPress mājas lapu izstrādi (noderēs gan jauniem lietotājiem, gan tiem, kas vēlas uzlabot jau esošo uzņēmuma mājas lapu). Jums būs iespēja uzzināt vairāk par labākajiem un sliktākajiem web izstrādes piemēriem, par WordPress un  to, kā tiek izstrādātas kvalitatīvas uzņēmuma web lapas.

Iedomājaties, ka Jūs esat atbildīgs par uzņēmuma mājas lapas izstrādi. Jums ir dažas neparastas idejas, Jūs esat atradis piemērotu web izstrādātāju, tagad Jūs varat uzsākt mājas lapas izstrādi. Bet ar ko sākt? Līdzīgi kā ar visu jauno, izstrādes process var šķist mulsinošs, jo tas ir gandrīz nezināms. Kāds ir mājas lapas izstrādes process?

Ir jāatceras, ka radošais un mājas lapas izstrādes process, protams, ir atkarīgs no mājas lapas izstrādātāja noteikto darbu secību un darba metodēm, tomēr, zemāk esam apkopojuši galvenos (pamata) web izstrādes procesa posmus.

Mājas lapas izstrāde - nedaudz par wordpress

Kas Jums ir jāzina par WordPress mājas lapu izstrādi? Patiesībā WordPress, līdzīgi kā jebkura cita mājas lapas izstrādes sistēma, ir lieliska sistēma, kas ir piemērota gan lielapjoma, gan nelielu mājas lapu izstrādei. Visbiežāk dzirdētās problēmas, kas ir saistītas ar drošību, lapas izkārtojumu vai sliktu lietotāja interfeisu visbiežāk ir saistītas ar kodēšanas problēmām vai nepiemērotas tēmas izvēli. Zemāk noskaties video, kurā tiek skaidrots, kas ir WordPress.

Video: kas ir WordPress mājas lapu izstrādē?

Tas nozīmē to, ka gan tēmas, gan paplašinājumu jeb plugin izvēlei ir jāpieiet ar ļoti īpašu rūpību. Jūs taču esat dzirdējis par to, ka dažiem cilvēkiem ir ļoti lēns dators? Interesanti, ko Jūs teiktu, ja uzzinātu, ka šajā datorā ir ielādētas simtiem nevajadzīgu lietojumprogrammmu? Tas pats ir attiecināms arī uz mājas lapām un mājas lapu izstrādi. Problēmas var rasties, kā jau tika minēts iepriekš, nepareizas WordPress izmantošanas rezultātā.

Mājas lapas izstrāde - web izstrādes process

Mājas lapas izstrāde - Sākotnējā konsultācija (nr.1)

Mājas lapas izstrāde sākas ar pirmo konsultāciju, kurā ir iesaistīts gan klients, gan mājas lapas izstrādātājs. Šīs konsultācijas mērķis ir palīdzēt klientam izprast viņa biznesu, uzņēmuma izvirzītos mērķus un mājas lapas ietekmi vai nozīmi šo mērķu sasniegšanā. Pirmā tikšanās ir piemērots brīdis, lai kopīgi ģenerētu idejas un iespējas, kuras Jūs līdz šim neesat pamanījis. Mājas lapas izstrādātājs šo tikšanos izmanto, lai nodefinētu sagaidāmo rezultātu jeb klienta gaidas.

Attēlu rezultāti vaicājumam “website development process”

Mājas lapas izstrāde - web izstrādes procesa shēma. 

Daļa mājas lapas izstrādātāju izmanto pirmo konsultāciju, lai klientu iepazīstinātu ar WordPress platformu un tās sniegtajām iespējām, piemēram, e-komercijas risinājumiem, pluginiem vai blogu, kā arī atrisinātu jautājumu par mājas lapas hostingu un uzņēmuma atbalstu pēc mājas lapas izstrādes projekta noslēgšanās. Šajā laikā klients fokusējas un sāk domāt par mājas lapas un uzņēmuma mērķiem.

Mājas lapas izstrāde - prasības un koncepcija (nr.2)

Pēc tam, kad ir noslēgusies mājas lapas izstrādātāja un klienta pirmā konsultācija, pēc tās bieži vien klienta galvenais uzdevums ir dažu tuvāko dienu laikā izstrādāt un nodefinēt mājas lapas vizuālās un funkcionālās prasības.

Attēlu rezultāti vaicājumam “website wireframe”

Mājas lapas izstrāde - mājas lapas ietvars. 

Pēc galveno prasību saņemšanas, mājas lapas izstrādātāja uzdevums ir izveidot web izstrādes koncepcijas variantus un potenciālo darba plūsmu. Darba plūsmas lapas ir apkopojums, kas ietver mājas lapas izstrādes uzdevumus un šo uzdevumu veikšanai nepieciešamos resursus, kā arī šo uzdevumu izpildes laiku un paredzamo budžetu.

Mājas lapas izstrāde - web izstrādes darba sākums (nr.3)

Ja klients ir apmierināts ar mājas lapas izstrādātāja izvirzīto koncepciju, izstrādes laiku, budžetu, kā arī paredzamo darba plūsmu, ir dota "zaļā gaisma", mājas lapas izstrādātājs formāli uzsāk darbu pie mājas lapas izstrādes projekta. Sākot no šī posma gan klientam, gan mājas lapas izstrādātājam ir jāsniedz atgriezeniskā saite, lai kopīgi radītu produktu, kas apmierina klienta vēlmes un vajadzības. Šajā laikā klientam tiek lūgts pievērsties mājas lapas satura vai satura koncepcijas izstrādei. Klientam ir jādomā par saturu, kuru viņš vēlētos redzēt uzņēmuma mājas lapā, kā arī par to web saturu, kuru nevēlētos redzēt mājas lapā.

Mājas lapas izstrāde - mājas lapas testēšana (nr.4)

Tad, kad mājas lapas izstrāde nonāk līdz testēšanas procesam, mājas lapas izstrādātājam ir jārada visi nepieciešamie apstākļi, kas nodrošinātu iespēju klientam izmēģināt visas jaunās mājas lapas funkcijas. Piemēram, viens no risinājumiem ir pēc iespējas ātrāk klientam dot piekļuvi mājas lapas testa videi.

Attēlu rezultāti vaicājumam “website testing”

Mājas lapas izstrāde - web lapas testēšanas process. 

Tas dod iespēju klientam sniegt atgriezenisko saiti par vēlamajiem veicamajiem labojumiem un izlabot kļūdas vēl pirms mājas lapas nodošanas klienta rīcībā. Šādi rīkojoties ir iespējams samazināt neparedzētās izmaksas pašā to rašanās sākumposmā, kā arī ievērojami lētāk veikt nepieciešamās izmaiņas mājas lapā. Šajā laikā klients uzņēmumam nosūta mājas lapas saturu, tas tiek koriģēts un ievietots.

Mājas lapas izstrāde - mājas lapas nodošana (nr.5)

Pēc tam, kad klients ir apmierināts ar mājas lapas izstrādātāja parādīto rezultātu, mājas lapa ir 90% gatava. Pārējie darbi ir saistīti ar mājas lapas pārnešanu uz hostinga vietu un  tās turpmāko uzturēšanu.

Mājas lapas izstrāde - Web analītika (nr.6)

Pēc mājas lapas izstrādes projekta noslēgšanās, ir nepieciešams veikt nepārtrauktu mājas lapas monitoringu. Google Analytics ir viens no populārākajiem un efektīvākajiem mājas lapas atdeves novērtēšanas rīkiem. Tas dod iespēju ne tikai novērtēt potenciālo reklāmu atdevi, mājas lapas apmeklētājus (to plūsmu, vietas, no kurienes tie nokļūst mājas lapā, cik ilgi uzturas mājas lapā, cik daudz lapas tiek apmeklētas vienas sesijas laikā utt), bet arī palielināt mājas lapas vērtību (kā arī to optimizēt).

Attēlu rezultāti vaicājumam “website analytics”

Mājas lapas izstrāde - kā var izmantot Google Analytics?

Mājas lapas izstrāde - svarīgākās lapas

Pēc tam, kad mājas lapas tehniskā puse ir izstrādāta, ir jāsāk domāt par mājas lapas saturu. Bieži vien tiek aizmirsts par vissvarīgākajām lapām, tādēļ esam apkopojuši tās iekšlapas, bez kurām Jūsu uzņēmuma mājas lapa nav. Iespējams daļa satura tiek veidota pēc Jūsu iniciatīvas, bet daļa ir noteikta pēc likuma.

Mājas lapas izstrāde - galvenā lapa

Ir jāatceras, ka galvenā jeb sākumlapa ir iekšlapa, kuru ir visgrūtāk izveidot. WordPress dod iespēju izveidot gan statisku, gan dinamisku sākumlapu. Dinamiskās lapas noklusējuma iestatījumos ir ietverts tas, ka tiek parādīti 10 jaunākie uzņēmuma bloga raksti. Ja Jūsu uzdevums ir izveidot uzņēmuma portfoilio vai korporatīvo lapu, sākumlapā noteikti ir jāietver informācija par uzņēmumu. Šajā gadījumā WordPress piedāvā dažādus risinājumus, kurus ir vienkārši izveidot un uzstādīt.

Attēlu rezultāti vaicājumam “website home page example”

Mājas lapas izstrāde - vizuāls sākumlapas piemērs.

Mājas lapas izstrāde - par mums

Par mums, šķiet, ir viena no iekšlapām, kura ir pamanāma gandrīz visās mūsdienās izstrādātajās mājas lapās. Privātpersonu mājas lapās vai blogā šo lapu parasti izmanto, lai lasītājam pastāstītu nedaudz par sevi, saviem sasniegumiem. To izmanto, lai lasītāju iepazīstinātu ar Jums. Korporatīvajās mājas lapās "par mums" tiek izmantota, lai detalizēti pastāstītu par uzņēmumu, tā vēsturi un sasniegumiem.

Attēlu rezultāti vaicājumam “website about us”

Mājas lapas izstrāde - vizuāls "par mums" lapas piemērs. 

Šīs lapas ietekme uz patērētāju uzvedību tiek novērtēta pārāk zemu. Nenovērtējiet to par zemu!Jūs varat uzskatīt, ka informācija šajā lapā ir jāietver prieka pēc, tomēr mājas lapas apmeklētāji var domāt savādāk. Viņi meklē informāciju un to salīdzina. Ja Jūs esat frīlanceris, Jūsu potenciālajam darba devējam šī lapa ir viens no svarīgākajiem Jūsu novērtēšanas posmiem.

Mājas lapas izstrāde - kontakti

Ja Jūs vēlaties, lai potenciālie klienti ar Jums sazinās, kontakti ir tā lapa, kuru viņiem ir vienkārši jāatrod. Jūs varat tajā ietvert gan kontaktinformāciju (tālrunis, e-pasts, adrese), gan atrašanās vietu kartē, gan kontaktformu, kas paredzēta ātrai saziņai un atbildēm uz klientus interesējošiem jautājumiem. Bieži vien Google Maps tiek izmantots, lai noteiktu pareizu atrašanās vietu, kādēļ to neizmantot sava uzņēmuma labā? lai to pievienotu ir nepieciešams Google vai programmētāja izstrādātais kods.

Attēlu rezultāti vaicājumam “website contact us page example”

Mājas lapas izstrāde - lapas "kontakti" elementu piemērs. 

Mājas lapas izstrāde - internetveikala lapas

Ja Jūs vēlaties nodarboties ar produktu tirdzniecību tiešsaistē jeb interneta vidē, likumdošana vai maksājumu iespējas nosaka to, ka internetveikalā ir nepieciešams iespējot noteiktas iekšlapas. Visbiezāk šīs lapas ir:

  • - Lietošanas nosacījumi;
  • - Preču atgriešanas nosacījumi;
  • - Privātuma politika;
  • - Kontaktinformācija.

Daļu no šīs informācijas ir iespējams ievietot vienā lapā, tomēr viena lieta jebkuram interneta veikala īpašniekam ir jāatceras: lielākā daļa maksājumu funkciju nodrošinātāju neapstiprinās Jūsu mājas lapas leģitimitāti līdz brīdim, kad kaut kur ieraudzīs šo informāciju (vēlams katru atbilstošā, viegli atrodamā un uztveramā mājas lapas iekšlapā).

Attēlu rezultāti vaicājumam “web development consultation”

Internetveikala izstrāde - svarīgākais, ko iekļaut mājas lapā. 

Turklāt, lai apmierinātu maksājumu funkciju nodrošinātājus, Jums ir jāpārliecinās par interneta veikala saturu, tas regulāri jāatjauno, jāpārliecinās par preču atbilstību saturam, pakalpojumiem un Jūsu iespējām izpildīt noteiktās saistības norādītajā laikā. Mājas lapas apmeklētāji jutīsies drošāk, ja būs iepazinušies ar privātuma politiku un iespējām atgriezt pasūtīto preci.

Mājas lapas izstrāde wordpress - labākie piemēri

Mājas lapas izstrāde - The Ink Tank mājas lapa

Attēlu rezultāti vaicājumam “The Ink Tank creativebloq.com”

Kao Collins izstrādātā mājas lapa, kas liek domāt par krāsām. 

Mājas lapas izstrāde - Greenwich Library

Attēlu rezultāti vaicājumam “Greenwich Library creativebloq.com”

Greenwich Library mājas lapa. 

Mājas lapas izstrāde - Harvard University

Harvard University Graduate School of Design mājas lapa. 

Mājas lapas izstrāde - This Is Your Kingdom

Top examples of WordPress websites

This Is Your Kingdom izstrādātā mājas lapa.

Mājas lapas izstrāde - Travel Portland

Top examples of WordPress websites

Travel Portland izstrādātā mājas lapa. 

Mājas lapas izstrāde - Captain Creative

Attēlu rezultāti vaicājumam “Captain Creative website creativebloq.com”

Breda Džeimsa izstrādātā wordpress mājas lapa.

Mājas lapas izstrāde - Jess Marks Photography

Attēlu rezultāti vaicājumam “Jess Marks Photography website creativebloq.com”

Jess Marks Photography mājas lapas dizains. 

Mājas lapas izstrāde - Work by Simon

Attēlu rezultāti vaicājumam “Work by Simon Simon Carr website creativebloq.com”

Simona Karra izstrādātā mājas lapa. 

Mājas lapas izstrāde - Iron to Iron

Attēlu rezultāti vaicājumam “Iron to Iron Kevin Richardson website creativebloq.com”

Iron to Iron izstrādātā mājas lapa. 

Mājas lapas izstrāde - Yoke

Examples of WordPress

Yoke izstrādātā mājas lapa. 

Mājas lapas izstrāde - Guy Gungell

Examples of WordPress

Guy Gungell izstrādātā mājas lapa. 

Mājas lapas izstrāde - Girl With a Camera

Examples of WordPress

Ešlijas Bakteres izstrādātā mājas lapa. 

Mājas lapas izstrāde - Tinkering Monkey

Examples of WordPress

E-veikala izstrādātā mājas lapa. 

Mājas lapas izstrāde - Jenny Bristow

Examples of WordPress

HTML5 mājas lapas piemērs. 

Mājas lapas izstrāde - Derren Brown

Examples of WordPress

Derena Brauna izstrādātās mājas lapas piemērs. 

Mājas lapas izstrāde - Entyce

Entyce izstrādātā mājas lapa. 

Mājas lapas izstrāde - Ghosthorses

Stīvena Fairbanka izstrādātās mājas lapas paraugs. 

Mājas lapas izstrāde - Design the Planet

Mārketinga aģentūras izstrādātās mājas lapas piemērs. 

Mājas lapas izstrāde wordpress - sliktākie piemēri

Mājas lapas izstrāde - Blinkee.com

Blinkee.com

Internetveikala Blinkee.com  izstrādātā mājas lapa. 

Mājas lapas izstrāde - High School Sports

High School Sports in Mississippi

High School Sports in Mississippi izstrādātā mājas lapa. 

Mājas lapas izstrāde - Representatives Judiciary Committee

US House of Representatives Judiciary Committee – At the Flick of a Switch

Juridiskās komitejas izstrādātās mājas lapas piemērs. 

Mājas lapas izstrāde - Suzanne Collins Books

Suzanne Collins’ Books

Sjūzenas Kolinsas mājas lapa. 

Mājas lapas izstrāde - Patimex

Patimex

Patimex izstrādātās mājas lapas paraugs. 

Mājas lapas izstrāde - Jēlas Universitāte

Yale University School of Art

Jēlas Universitātes izstrādātās mājas lapas piemērs. 

Mājas lapas izstrāde - Ling’s Cars

Lings Cars

Autonomas izstrādātās mājas lapas piemērs. 

Mājas lapas izstrāde - Penny Juice

Penny Juice

Penny Juice izstrādātās mājas lapas piemērs. 

Mājas lapas izstrāde - secinājums

Pēc tam, kad mājas lapa ir izstrādāta un klients ir apmierināts ar rezultātu, gatavs pārņemt mājas lapas administrēšanu, mājas lapas izstrādātāja pienākums ir izveidot un piešķirt klienta (administratora) piekļuvi mājas lapai. Atkarībā no klienta esošās pieredzes un zināšanu līmeņa, ir nepieciešams veltīt laiku mājas lapas izmantošanas skaidrošanā, ja ir nepieciešams, apmācīt darbiniekus kā labāk izmantot mājas lapu vai arī izveidot web lapas izmantošanas pamācības.

Ideālas un klientam piemērotas (ideālas) mājas lapas izstrāde nav vienkāršs uzdevums. Ideālas mājas lapas izstrādei ir nepieciešams laiks, kā arī nepārtraukta tās uzlabošana pēc izstrādes projekta noslēgšanās. Ir jāatceras, ka mājas lapu vienmēr var uzlabot, optimizēt, katru gadu jāseko jaunākajām mājas lapu izstrādes un dizaina tendencēm vai drošības problēmām, kuras ir jārisina steidzami. Jūsu mājas lapas dizains vai kods var novecot un uzņēmuma mājas lapas darbībā vienmēr ir jālabo dažādas nepilnības par kurām nav padomāts iepriekš.

Mājas lapas izstrādātājs web projekta izstrādes laikā var sastapties ar dažādām problēmām, piemēram, mājas lapas satura un datubāzes atjaunošanu, mājas lapas dizainu, piemērota programmētāja un dizainera izvēli u.c. Neuztraucieties par to, ka Jūsu rīcībā nav viss nepieciešamais perfektas uzņēmuma mājas lapas izstrādei. Sākat ar to, ko Jūs varat paveikt ar ierobežotiem resursiem. Turklāt, mājas lapas kvalitatīvai izstrādei arī Jums kā klientam ir nepieciešama praktiskā pieredze, kuru Jūs varat iegūt tikai mājas lapas izstrādes laikā.


Lasīt vairāk: mājas lapu izstrāde


Rakstā izmantotie informācijas avoti:

Lieliski wordpress mājas lapu izstrādes piemēri.

Sliktāko mājas lapas izstrādes piemēru apkopojums.

WordPress mājas lapas izstrādes process

Padomi, kas noderēs pirms mājas lapas izstrādes.


Saistītie raksti:

Specifikāciju izstrādes process

Jautājumi, kurus uzdot mājas lapas izstrādātajam

Kā mājas lapa var palīdzēt Tavam biznesam?

7 rupjas kļūdas mājas lapu izstrādē

Cik maksā mājas lapas izstrāde?

Kas ir mājas lapas lietotāju pieredze (user experience)?

Kas būtu jāņem vērā pirms izstrādāt mājas lapu?


Interesē mājas lapas izstrāde? Jautā, mēs palīdzēsim!