Vai jūs zinājāt, ka līdz ar interneta izmantošanas straujo attīstību, tā izmantotāju galvenā mērķauditorija ir vairākkārt mainījusies. No ekskluzīva pakalpojuma, kas bija pieejams galvenokārt zinātniskiem nolūkiem, internets pakāpeniski tika padarīts par plaša patēriņa produktu. Šajā laikā būtiski ir mainījies pieprasījums pēc mājas lapas satura un dizaina. Web saturs, dizains un formatējums mūsdienās tiek pielāgots mērķauditorijas vajadzībām, bieži vien tas ir nozīmīgāks par mājas lapas struktūru.

Mājas lapas izstrādes vēsture  - posmi

Šajā sadaļā pievērsīsimies galvenajām mājas lapu izstrādes vēstures tendencēm, kuru rezultāta mājas lapas tiek veidotas tādas, kādas tās redzam šodien. Mājas lapas izstrādes vēsturi ietekmēja pārlūkprogrammas, sīkdatnes un programmēšanas valodas.

Mājas lapas izstrādes vēsture - Mosaic pārlūkprogramma

Ir zināms tas, ka Mosaic pārlūkprogramma nav pirmā pārlūkprogramma, tomēr to interneta pirmsākumos izmantoja daudzi. 1993.gadā tā atbalstīja grāmatzīmju ievietošanu, kā arī vienkāršus attēlus. Pirms Mosaic pārlūkprogrammas izstrādes, attēli tika lejupielādēti un skatīti ārpus pārējā mājas lapas satura. Tajā laikā Mosaic pārlūkprogramma bija lietotājam draudzīgākā pieejamā pārlūkprogramma. Tā deva iespēju lietotajiem, kuri nepārzina jaunākās IT tehnoloģijas, pirmo reizi iepazīties un izmantot interneta sniegtās priekšrocības.

Attēlu rezultāti vaicājumam “mosaic browser logo”

Mājas lapu izstrādes vēsture - Mosaic pārlūkprogramma. 

Mājas lapas izstrādes vēsture - Sīkdatnes (cookies)

Pirmo reizi sīkdatnes, nelieli faili, kas uzglabā informāciju par lietotāju un viņa veiktajām darbībām internetā, tikai izmantotas 1994.gadā, jau iepriekš apskatītajā Mosaic pārlūkprogrammā. Tomēr vairākus gadus sīkdatnes tika uzskatītas par vienu no mājas lapu apmeklētājiem nedraudzīgākajiem elementiem, tomēr to izmantošana deva iespēju gadu gaitā pielāgot mājas lapas funkcionalitāti un saturu mājas lapas apmeklētāju vajadzībām. Zemāk aplūko attēlu, kurā ir atspoguļots tas, kā darbojas sīkdatnes.

Attēlu rezultāti vaicājumam “web cookies”

Mājas lapu izstrādes vēsture - sīkdatnes. 

Mājas lapas izstrādes vēsture - CSS

CSS, tādu, kādu web izstrādātāji izmanto šodien izveidoja 1994.gadā. CSS izveides ierosinātājs bija pārlūkprogrammas "Opera" tehniskais direktors. Viņš, kā web pionieris ir licis pamatus ielādējamu fontu un HTML tagu izveidē. Kamēr mēs esam pieraduši pie visa satura aplūkošanas vienkopus, web izstrādes pionieri atceras tos laikus, kad viss bija savādāk, arī HTML tabulas.

Mājas lapas izstrādes vēsture - PHP

Ir ļoti grūti iedomāties mūsdienu internetu un mājas lapu izstrādi bez PHP. Jāsaka, gan, ka līdz 1996.gadam nācās. Neilgi pēc tā izmantošanas sākuma PHP kļuva par vienu no pamata programmēšanas valodām (tā darbojas uz servera, to var labot HTML, kā arī tas atbalsta SQL datu bāzes). Pašlaik PHP programmēšanas valoda tiek izmantota vairāk nekā 80% mājas lapu.

Mājas lapas izstrādes vēsture - AJAX

Ir dzirdēts par to, ka Microsoft ir visas iespējas mainīt internetu, ar AJAX viņiem tas ir izdevies. Microsot pilnveidoja tehnoloģiju, kas deva iespēju pārlūkprogrammām iegūt datus, neatjaunojot mājas lapu. Tas deva iespēju pilnveidot mobilo aplikāciju izmantošanu un tās izmantot gluži tāpat kā savulaik stacionāro datoru.

Mājas lapas izstrādes vēstures gadskaitļi

Zemāk ir apkopoti galvenie gadskaitļi, kas raksturo mājas lapu izstrādes industriju:

 •  - 1969.gads. Ir izveidots internets, tomēr mājas lapas vēl neeksistē.
 • - 1989.gads. 20 gadus pēc interneta izveides tiek izstrādāta pirmā mājas lapa.
 • - 1997.gads. Pirmais 1000000 domēna vārdu.
 • - 2000.gads. www.com popularitātes straujš pieaugums.
 • - 2001.gads. Drupal izveide.
 • - 2002.gads. Plašākam klientu lokam kļūst pieejams pirmais wi-fi.
 • - 2004.gads. WEB 2.0. Mājas lapu izstrādi sāk novērtēt biznesa īpašnieki.
 • - 2007.gads. 1 Iphone, tiek attīstīti web izstrādes rīki.
 • - 2009.gads. Mākoņpakalpojumu attīstība.
 • - 2012.gads. Attīstās mākoņpakalpojumu izstrādes tehnoloģijas.
 • - 2017.gads. Vairāk nekā 200 miljoni izstrādātu mājas lapu.